Tiskové zprávy

Dne 18.5. u příležitosti Dne fascinace rostlinami se uskuteční vycházka po zajímavých rostlinách Průhonického parku s průvodcem. Sraz zájemců u hlavního vstupu do Průhonického parku – za turnikety v 15:30.

Během víkendu si můžete podle mapky a legendy, kterou dostanete při nákupu vstupenek, aktivně vyhledat 15 vybraných zajímavých kvetoucích stromů a keřů.
V Botanické zahradě Chotobuz bude o víkendu zahájena výstava O čem je současná botanika. Panelová výstava Vás seznámí s vybranými problémy současné botaniky. Získáte informace o využití GIS v botanice a o tom, co všechno zkoumá palynologie. Zjistíte, jak vzniká rekonstrukce historie krajiny. Seznámíte se s devítisvazkovou encyklopedií druhů rostlin našeho území - Květenou České republiky. Významným problémem současnosti jsou invaze nepůvodních druhů a jejich vliv na ekosystémy. Také se seznámíte se soužitím hub a rostlin – mykorhizou. Určitě vás bude zajímat použití elektronové mikroskopie při studiu rostlin a hub i informace ze života masožravých rostlin. Též nahlédnete do tajemství rostlinného geonomu a křížení rostlin v přírodě.
Na organizaci výstavy se podílí BÚ, Přírodovědná společnost, Unie botanických zahrad ČR a Botanická zahrada HLMP. Výstava potrvá do konce června.
V botanické zahradě si navíc můžete prohlídnout sbírku kosatců, které jsou nyní v plném květu.
V návštěvnickém centru Průhonického parku probíhá výstava přírodovědce, fotografa a vedoucího rakovnické botanické zahrady mgr. Václava Laňky: Svět pavích ok.
Autora výstavy zaujala nekonečná rozmanitosti tvarů a barev v přírodě a to především ty, které připomínají oči. Jsou to nejen známá oka na vějíři pavích per, ale také skvrny na křídlech motýlů – baboček, otakárků, okáčů, martináčů a celé řady dalších. Výstava představuje soubor 226 makrofotografií.

 


fotografie: Milan Blažek, Jiří Burda, Martin Hajman, Barbora Kačmáčková, Jiří Podrazil, Ivan Staňa,
Markéta Tichá, Marek Vaneš, archiv Botanického ústavu AVČR

grafika:  

Markéta Tichá 

vyrobila: